Jacek Filek – filozof, etyk, tłumacz, profesor UJ. Wraz z żoną przemierzył na rowerze całą Europę. Prezentowana tutaj książka „Życie, etyka, inni” to „scherza i eseje filozoficzno-etyczne”, jak określa je sam autor. Opublikowana w 2010 roku przez Wydawnictwo Homini, nadal jest tekstem aktualnym.
Nicią przewodnią książki jest „dopytywanie się o człowieka i o sposób jego bycia”.
Prof. Filek żyje w przekonaniu, że wielkość życia każdego człowieka objawia się najpełniej w codzienności, z dala od publiczności, od kamer, mikrofonów, fleszów. Publiczność szuka i oklaskuje ludzi „wielkich”, gdy tymczasem codzienność jest na ogół szara, mało znacząca, niewidoczna. Dla publiczności liczy się wyłącznie ten, kto jest „wielki”, jeśli ktoś nim nie jest, jeśli nie jest „wielki” w jakiejś konkurencji, staje się człowiekiem bez znaczenia.
Rośnie się prawdziwie tymczasem wyłącznie w codzienności, w szarości, zwyczajności każdego dnia. Dojrzewa się w normalnych spotkaniach, rozmowach, kiedy się milczy lub mówi z ludźmi, których się zna, lubi albo też z tymi, z którymi się spiera i uczy się spierać ładnie, coraz ładniej, przebaczając sobie, godząc się, aby codzienność stała się bardziej pełna światła.
O tym właśnie jest niniejsza książka. Lekka w przekazie i głęboka w przemyślenia.
„Nader różne bywa to, czego pragnie człowiek, choć niekiedy, pragnąc, zdaje się już nie widzieć, czego pragnie. Pragnie także pragnąć albo już wcale nie pragnąć i niekiedy te niczego nie pragnie.
Różnie pragnie człowiek, pragnie skrycie, pragnie bezgranicznie, na śmierć, pragnie za wszelką cenę, ale raczej nie pragnie umiarkowanie, pragnienie bowiem zwykle jest przemożne. Czy jednak pragnąc, zawsze pragnie zaspokojenia pragnienia? Czy też żywi pragnienia, zgoła nie pragnąc zaspokojenia?”
Jacek Filek, fragment książki “Życie,etyka, inni.”
